
Punk (zene)
A punk zene a rock radiklis, lzad vllfaja. Clja elssorban a konzervatv tlagemberek pukkasztsa, hagyomnyaik, rtkeik semmibe vtele. Sokfle irnyzat ltezik a punk mfajon bell is, elfordulnak a lumpen punk s a mly anarchista szellem stlusok egyarnt, kzs vonsuk mgis a mindenkori rendszer elleni lzads, s ktsgtelenl ennek legltalnosabb eszmerendszere, az anarchizmus, br ez nem egyeduralkod.
Trtnete Egy lzad punk szemben a rohamosztaggal (1984) A punkrock szletse az 1970-es vek Anglijba tehet, s leginkbb a Sex Pistols zenekar felbukkansval kthet ssze. Az addig is ltez elnyomott munksrtegek ellenllst fogta egybe az irnyzat, s harcot hirdetett az egyesek szerint akkor mr csak a piacot szolgl, de eszmeisgt vesztett hippi popzene ellen. Br eredeti clja az „agymoss” megszntetse volt, s gnyoltk a nagy lemezkiad cgeket, vgl sokak szerint a Sex Pistols is „egy piaci fogss silnyult”, mikor szerzdst kttt a Virgin Records-dzal. Ez manapsg is jellemz a zenekarokra, ami miatt sok kritika ri ket. Magyarorszgon az 1980-as vek elejn jelent meg, legismertebb kpviseli a zenjk miatt a brtnt is megjrt CPg, de szmtalan kisebb, s mra mr csak elrongyoldott kazettkon hallhat legendazenekar adta a nevt a magyarorszgi mozgalomhoz.
Jellemzi
Zeneileg a punk nem sokban tr el a tbbi rock-alfajtl, br fellelhetek klnbsgek. Mg ms rockzenekaroknak a zenre helyezik a hangslyt, a punkok a szveget helyezik eltrbe. Tovbb, mivel a punkzenekarok nagyrsze zenei kpzettsg nlkli, gynevezett „garzszenekarokbl” ll, aminek folytn a punkzene minsge, legalbbis bonyolultsga nem tl nagy, s ms stlusokkal sszevetve ignytelennek hat. Alapjt a dob s a basszusgitr-szlgitr pros kpezi. Irnyzatai kztt az anarchizmustl kezdve a kommunizmuson t rengeteg alternatv, de fleg a fennll rend ellen irnyul nzet lelhet fel.
Rajongi, a punkok Megjelensk sok embert megbotrnkoztat. ltzkdskben gyakran fellelhet elemek a taraj, a szgek, a biztosttk, a lncok, stb. njellemzsk szerint szintn s kompromisszum nlkl kimondjk amit gondolnak, jellemz a testvrisg kisebb csoportjaik kztt, s jellemzen egy emberknt utljk a boneheadeket. A rdikban s ms mdiumokban megjelen, s hallhat mai punk besorols zenekarok - nhny kivtellel - nem azonosak az eredeti stlussal, k az 1990-es vek vge fel roppant divatoss vl (s eredeti elkpzelseibl, cljaibl, stlusbl teljesen kiforgatott) irnyzatot kpviselik (pl: Avril Lavigne). Erre a „pop-punk” stlusra felptett zlet (anarchiajeles kitzk, plk, elre szaggatott nadrgok, bakancsok, stb.) ma az egyik legnagyobb ruhzati piacnak rvend a fiatal rock s punk zene rajongk krben.
A grunge
A '80-as vek vgn az amerikai Seattle-ben sajtos zenei irnyzat szletett meg, mely ksbb alapveten hatrozta meg a mainstream hang- s kpvilgt. Ez a stlus, mely a „grunge” nevet kapta, tulajdonkppen a metal- s a punkzene keveredsbl jtt ltre. Br egy sajtos, tmeneti kategrit kpvisel, idehaza mgis gyakran egyszeren punknak minstik. A grunge-mozgalom rvid ideig tartott, m gykeresen megvltoztatta a rockzene arculatt. ttri, a Nirvana, a Soundgarden, az Alice in Chains, a Pearl Jam, valamint a Stone Temple Pilots megdntttk az elz vtized – megtlsk szerint – elanyagiasodott, mondanivaljt vesztett, a felhajtsrl s a frizurrl szl „hair metal” uralmt, egyszer s mindenkorra felszmolva azt a tvhitet, hogy a rockzene csak vidm, csillog s jhangulat lehet. Az unatkoz, jvkp nlkli fiatalokhoz szl zene lehetsget nyitott a felgylemlett agresszi levezetsre. Maga a mfaj nem egysges, hiszen egy keverkrl van sz. A Nirvana egyttes zenjben pldul tbb punkos, mg az Alice in Chains zenjben inkbb metalos elemeket fedezhetnk fel. A grunge-mozgalom szimblumv vlt a Nirvana egyttes: a problms gyerekkornak emlkvel kzdkd, npusztt Kurt Cobain egyttesnek befutsval nylt meg az t a tbbi grunge-egytes eltt, s Kurt 1994-ben bekvetkezett hallval hamar le is zrult a knnyzennek ezen korszaka.
|